Rychlý kontakt

MIKADO

Oficiální a výhradní distributor

Gradepoint sp. z o.o.

Pracovní doba :

Po - Pá : 8:30-15:30

adresa PL :

Gradepoint sp. z o.o.

Jana Pawla II 27 Warszawa 00-867 

Tel.: +48 664 670 105 

 

Korespondenční a servisní adresa pro ČR :

Nuvola blu s.r.o.

Mikulášská 918/17 Krnov 79401

 

Tel.: +420 552 308 280

        +420 552 308 270

 

Email: info @ mikado.cz

Drop Shot - ABC

Dobrodružství s Drop-shotem na lovištích, na kterých rybařím, trvá už dobrých pár let. Každým rokem odhaluji stále širší možnosti, jak využít různá vybavení i návnady.

Dnes vám krátce popovídám o vybavení, které používám na jemný spinning.

Prut

 

Po mnoha nepovedených pokusech s Drop-shotem mi přišly na mysl další nápady, zejména co dělám špatně a proč moje technika vábení ryby nepřitahuje. Na poprvé jsem začal s udicí s vlepenou špičkou a závažím do 14 g, délce 245 cm. Ten pokus skončil neúspěchem… Špička se příliš ohýbala pod závažím a nebylo možné, aby návnada fungovala, jak měla, natož aby došlo k nějakému záběru. Bohužel byla příliš jemná na dosažení správné práce nástrahy. Dalším prutem byla typická štikovka s hlubokým parabolickým průhybem a zátěží v rozmezí 10-30g, délce 230 cm. Pomalu se něco začalo dít, ale ani tentokrát to nebyl prut, který by na 100 % odpovídal mým požadavkům. Po roce lovení jsem přišel na to, že je zapotřebí najít za prvé něco lehčího, obratnějšího, a zároveň super-rychlého. Několik předchozích pokusů mi napovědělo, že pruty na okouny i na štiky nejsou příliš vhodné na moje techniky lovení. A co takhle lehká candátovka? Proč ne!

 

Připravil jsem další sestavu a úvodní pokus proběhl s vlascem o tloušťce 0,14 mm. Doufal jsem, že se ta změna podaří a skutečně to byla trefa do černého. Volba padla na Mikado Kamisori Zander 198 cm do 18 g. Tato udice má neuvěřitelně citlivý blank a dutou špičku (neplést si s vlepenou), která výborně přenáší všechny pohyby návnad i záběry. Je to velmi lehký prut, který se ale některým může zdát příliš jemný, pokud jde o lov větších ryb než štika nebo candát. Křížový oplet prutu ho posílí a můžu Vás ujistit, že si poradí i s opravdu velkými rybami. První dojmy překonaly moje očekávání. Závaží o váze 20 g jsem mohl dokonale vodit po dně. Každý kamínek, větvičku či jinou překážku na dně jsem hezky cítil v samotné rukojeti. První záběry potvrdily mé teorie, což bylo zejména vidět na špičce a cítil jsem i tahy v zadní části rukojeti. Prut, který se hodí typicky na candáty, perfektně zasekával ryby, a to díky pevné zadní části. Špička prutu výborně udržela zaseklé okouny i při zdolávání úlovku. Obrovskou výhodou prutu Kamisori je jeho velmi nízká hmotnost, díky čemuž můžeme lovit i několik hodin bez jakékoliv únavy.

 

 

Naviják

 

Naviják je nezbytnou součástí udice. Jaký k Drop-Shotu? Odpověď je jednoduchá – takový, aby nám vyvážil udici tak, aby se nám nepřevažovala dopředu. Těžiště musí být perfektně zaměřeno. To zjistíme tak, že ji chytíme v místě, kde držíme klasickou udici. Položíme udici na jeden prst a zjišťujeme, co se s udicí děje. Každé vychýlení směrem nahoru či dolů napovídá špatnému výběru navijáku. Proč je to tak důležité? Pokud přetížíme udici velkým navijákem, ztratíme cit, na kterém nám tolik záleží, a na které do určité míry závisí naše efektivita. Zdá se mi, že pak se dlaň a zápěstí při několikahodinovém lovu více namáhají. Na svojí udici na Drop-Shot používám naviják Mikado Sicario o rozměru 3007 FD, nebo typ Mikado La Vida 4006 FD. Oba ty modely spojují jednoduchost a eleganci. Spolehlivý mechanismus, který je odolný přetížení, je velmi důležitý. Lehká konstrukce a plynulá práce navijáků nám ulehčí práci s udicí a propojení mezi udicí a koncem soupravy.

 

Souprava

Drop Shot je velmi účinnou technikou na líné okouny. Souprava se smontuje velmi lehce a je podobná jako lovení na boční trok (paternoster), akorát že zde je všechno v jedné linii. Na konci máme závaží kruhového tvaru, o něco výše se nachází háček, kolmo k vlasci. Na uvázání háčku používám uzel nazývaný palomar. Tato technika velmi jednoduchá a rychle se ji můžete naučit. Je to technika často používaná při lovu z lodi, ale stále více rybářů ji zkouší používat i z břehu. Velmi připomíná lovení dírou v ledu s mormyškou, nebo také mořský rybolov s nastraženými návnadami. Efektivita této metody vychází z lovení na složitých místech, kde jsou pod vodou spadené stromy, kameny, keře či haluze. Nejlépe se s ním pracuje ve stojatých vodách, ale můžete s ním lovit i v řekách, i když v těch případech je Drop Shot sestaven jinak, a to jak pozicí udice, tak rybáře. Během lovení hraje hlavní roli naše zápěstí! Po náhozu nechme návnadu volně dopadnout na dno a v tu chvíli začíná všechna zábava. Začínáme jemně pohybovat špičkou tak, aby se naše závaží neodlepilo ode dna, ale jemně poskakovalo a rozhýbávalo návnadu, kterou čas od času jemně poposune.

 

 

Metoda, kterou jsem se Vám pokusil popsat je velmi jednoduchá a nekomplikovaná. Je jí však nutné věnovat spoustu hodin u vody, tak jako každé technice, aby bylo dosaženo dokonalosti. Je zapotřebí vybrat si vhodné vybavení a návnadu, aby si bylo možné hrát s okouny tak, jak to mají rádi. Hodně štěstí!

 

Piotr Duda

Novinky na email
Partneři
Tvorba www stránek a e-shopů Sun-shop - profesionální e-shop